3.2.2015

Salát z červené řepy a topinambur s křenem

 

Ingredience:
Salát:  tři menší  červené řepy, jeden velký nebo tři malé topinambury,jablko,křen
Zálivka:  olivový olej,jablečný ocet v bio kavlitě a růžová himalájská sůl
Dresink:  vetší hrst kešu oříšků,jemně nastrouhaný křen,čerstvá citronová šťáva,růžová himalájská sůl,nori vločky

Postup:
Do misky nakrouháme na hrubo červenou řepu, topinambur a jablko.K tomu přidáme na jemno nastrouhaný křen podle chuti. Zalijeme zálivkou kterou připravíme rozmícháním trochy olivového oleje, jablečného octa a růžové himalájské soli. Vše  dobře promícháme a necháme marinovat.

Mezitím umixujeme kešu oříšky, jemně nastrouhaný křen a citronovou šťávu s troškou vody do hladka. Osolíme a přidáme nori vločky.Ještě jednou mixneme aby se vše pěkně promíchalo.Ingredience přidáváme podle vlastní chuti a individuálně požadované konzistence dresinku. Já jsem použila šťávu z půlky většího citrónu a více křenu,aby byl dresink ostřejší a také jsem upřednostnila jeho  tužší konzistenci.

Salát servírujeme na plochý velký talíř a zalijeme dresinkem.

Pro ženy je tento salát vhodnou variantou  v období menstruační fáze měsíčního cyklu. Červená řepa podporuje krvetvorbu,zatímco nori vločky pomáhají remineralizovat organismus.

 

Autor článku a fotografií: Martina Menšíková
www.slunecnabrana.eu
Tento článek lze nekomerčním způsobem šířit v originální formě s uvedením jména autora a aktivním odkazem na stránky www.slunecnabrana.eu a všemi dalšími uvedenými aktivními zdroji, včetně této poznámky.