8.1.2015

Raw salát z topinambur

 

Ingredience: Žluté topinabury syrové, jablka, cibule, slunečnicové semínko (nebo kešu ořišky), citronová šťáva, jablečný ocet, sůl, voda

Topinambury, jablka a cibuli nakrájíme na kostičky a smícháme. Následně do salátu vmícháme majonézu.

Majonéza - předem namočené a nabobtnané slunečnicové seminko scedíme a mixujeme v mixéru. Postupně přidáváme citronovou šťávu, jablečný ocet, sůl a vodu tak, abychom dosáhli požadované chuti a konzistence.

 

Topinambur je všestranně využitelný, a to jak k lidské výživě, ke krmení hospodářských a lesních zvířat, tak i jako energetická plodina.

Topinambury jsou vhodnou potravou nejen pro pacienty s cukrovkou. Syrové hlízy obsahují až 16 procent škrobu inulinu - cukru vhodného právě pro diabetiky. Inulin snižuje hladinu krevního cukru. Vědecká zkoumání, jimž byly topinambury podrobeny, prokázaly i další léčivé účinky jako snižování cholesterolu v krvi, regulaci krevního tlaku, zlepšování činnosti trávicí soustavy, ochranu jater a ledvin, ale i antistresové či celkově čistící účinky. Kromě toho jsou hlízy bohatým zdrojem vlákniny, což je řadí mezi potraviny vhodné při špatném zažívání nebo při redukčních dietách. Z minerálních látek v nich najdeme především draslík, fosfor, vápník, hořčík, křemík a železo. Vhodný poměr vápníku, hořčíku a fosforu je velice důležitý pro silné kosti a zuby. Inulin spolu s ostatními složkami topinamburu aktivují slinivku břišní a ovlivňují látkovou výměnu cukrů v játrech. To se projevuje sníženou chutí na sladké. V lidové medicíně se topinambury nazývají "hlízy na revma", jako dietní potravina se doporučují ve stravě diabetikům, včetně diety bezlepkové, astmatikům a při nevolnostech v těhotenství.  

Jednou z neobvyklých vlastností topinamburu je odmítání škodlivých látek nacházejících se v půdě, vzduchu a vodě. Proto i z neekologické oblasti, tato rostlina nehromadí toxické chemikálie. Topinambur neutralizuje škodlivé účinky vlivů prostředí má antioxidační vlastnosti, úspěšně odstraňuje z těla toxiny, radionuklidy a těžké kovy, což je zvláště důležité pro obyvatele velkých měst.

Je to naprosto čistá BIO rostlina - nenatahuje z půdy žádné škodliviny

Je přírodním prebiotikem - vytváří příznivé střevní prostředí, napomáhá trávení 

Má detoxikační účinky - vylučuje z těla množství toxických a odpadních látek 

Obsahuje vzácný inulin, který upravuje hladinu cukru v krvi - napomáhá léčbě cukrovky 

Je vhodná pro celiaky - neobsahuje žádný lepek 

Je přírodním antioxidantem - chrání tělo před volnými radikály 

Dodává tělu energii, podporuje imunitu a vitalitu organismu 

Je efektivní pro udržení štíhlé linie, při redukční dietě - má velmi nízký glykemický index 

Obsahuje vzácný inulin, nenhraditeľný křemík, vlákninu, množství vitamínů (C, B1, B2 ..),

pektinové látky, aminokyseliny 

Působí antistresově a zvyšuje schopnost koncentrace

 

 

Recepty

Zdroj informací o topinamburech: http://www.topinambury-rk.cz/

Autor receptu a fotografií: Martina Atiriamin Christová

www.slunecnabrana.eu
Tento článek lze nekomerčním způsobem šířit v originální formě s uvedením jména autora a aktivním odkazem na stránky www.slunecnabrana.eu a všemi dalšími uvedenými aktivními zdroji, včetně této poznámky.