15.5.2014

Jarní Smoothie

 

jarni smoothie

 

Chutné jarní smoothie které si v tomto období pravidelně připravuji  je zhotoveno převážně ze sezónních a snadno dostupných surovin a je doslova balzámem pro delikátní ženský hormonální systém. Zatímco podporuje pročištění a detoxikaci organismu,je velkým zdrojem energie a důležitých mikroživin, které podporují  funkci hormonálního systému a stabilitu glukózy v krvi .

Potřebujeme:  jeden celý hlávkový salát,pár lístků libečku,velkou hrst ptačince,hrst mladého pampeliškového listí,trochu mořského salátu nebo jiných mořských řas (namočených ve vodě přes noc), 2 lžičky chia semínek,med a citronovou šťávu.

Do mixéru nalijeme trochu vody a přidáme dvě lžičky chia semínek,které necháme nabobtnat. Mezitím si omyjeme zbývající zeleninu.Mořský salát slijeme z vody ve které byl přes noc namočen a propláchneme vodou čistou.Zeleninu a mořský salát přidáme do mixéru a dolijeme vodou (nádobu mixéru mám na 1,5l,dolévám vodu tak do do 1-1,25litru).Mixujeme do hladka tak,aby se chia semínka pěkně rozmixovala.Přidáme med a citrón dle chuti,promixujeme a můžeme podávat.

Chia semínka představují lehce stravitelný a vstřebatelný zdroj všech esenciálních aminokyselin, což z nich činí kompletní proteinovou potravinu.Navíc jsou bohaté na antioxidanty,pozitivně ovlivňují hladinu krevního cukru a jsou vysoce energetickou potravinou. Mořské řasy dokonale remineralizují organismus,zásobují ho jódem a dalšími stopovými prvky. Zatímco listy pampelišky příznivě ovlivňují funkci jater, žaludku, slinivky, střev, ledvin a krvetvorných orgánů, libeček čistí krev a odvádí tak toxiny z organismu, zlepšuje krevní oběh a posiluje srdce.Dokáže rozpouštět ledvinové kameny a napomáhá při nepravidelné menstruaci. Hlávkový salát a ptačinec obsahují vitamin C, provitamin A, kyselinu listovou, vitaminy B1, B2, E, draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo, zinek, mangan,jód a rutin.

 

Recepty

Zdroje článku: http://www.healthy-eating-guidelines.net/, http://botanika.wendys.cz/
http://www.vitalia.cz/clanky/bylinkovy-special-libecek-lekarsky/, http://www.zdravicek.cz/
http://www.bylinky.info/

Autor článku : Martina Menšíková

www.slunecnabrana.eu

Tento článek lze nekomerčním způsobem šířit v originální formě s uvedením jména autora a aktivním odkazem na stránky www.slunecnabrana.eu a všemi dalšími uvedenými aktivními zdroji, včetně této poznámky.